حمايت از حقوق زنان وكودكان در قوه قضائيه(بخش دوم)

نوشته شده در حقوق کودکان

     اداره حمايت از حقوق زنان و كودكان با توجه به وظيفه پيشگيري از وقوع جرم قوه قضائيه مدت هاست كه فعاليت‌هاي خود را در قالب تهيه، تنظيم و ارائه طرح‌هايي انجام داده است. طرح هاي مذكور شامل سخنراني در مراكز آموزشي ،‌ انجام مصاحبه با رسانه هاي گروهي، تهيه جزوات و بروشورهاي آموزشي و توزيع آن ميان مراجعين دستگاه قضايي، ‌همكاري با استانداري هاي سراسر كشور در توانمندسازي زنان و دختران، مقابله با افزايش طلاق در جامعه با برگزاري جلسات مشاوره روانشناختي و حقوقي و موارد ديگر كه اينهمه توسط مديران دفاتر حمايت از حقوق زنان و كودكان در مراكز استانها و نمايندگي هاي دفاتر ( 60 نمايندگي ) در شهرهاي بزرگ انجام ميشود .

 

      بازديدهاي استاني اين اداره با هدف بررسي مشكلات زنان و ارائه گزارش به مقامات ذي‌ربط طراحي مي‌شود. براي مثال در سال‌هاي گذشته از خانه‌هاي امن كرمانشاه، يزد، اراك و ساوه به منظور بررسي مشكلات بازديدهايي صورت گرفت و موارد نقص اين خانه‌ها و گزارش تحليلي آن به سازمان بهزيستي و وزارت كشور ارسال شد. همچنين از مراكز قضايي، زندان‌ها، كانون‌هاي اصلاح و تربيت و مراكز نگهداري از زنان و كودكان در معرض آسيب تحت نظارت سازمان بهزيستي استان‌هاي سيستان و بلوچستان، هرمزگان، آذربايجان شرقي، گيلان، خراسان رضوي، اصفهان، چهارمحال بختياري و همدان بازديدهايي انجام شد و مذاكراتي نيز با مسئولان قضايي استان‌ها جهت رفع مشكلات و سامان‌دهي فعاليت‌هاي دفاتر استاني به عمل آمد. بازديد از زندان‌هاي رجايي‌شهر، ورامين و اوين به منظور بررسي مشكلات زنان زنداني استان تهران نيز در اين راستا انجام شد. همچنين طرح "آزاد‌سازي زنان زنداني" با همكاري شوراي اسلامي ‌شهر تهران و سازمان زندان‌ها در ماه مبارك رمضان سال 1387 اجرا شد و طي آن تعداد زيادي از زناني كه به دليل مجازات مالي ناشي از جرايم غيرعمد در زندان به سر مي‌بردند، آزاد شدند.

        از سوي اين اداره تاكنون جلسات متعددي با حضور قضات و مسئولان كانون اصلاح و تربيت و كارشناسان حقوقي و روان‌شناسي در زمينه مسائل و مشكلات مربوط به دادگاه‌هاي اطفال تشكيل شده است. بر اين اساس، پس از بررسي‌هاي لازم طرح نشست‌هاي علمي‌– منطقه‌اي قضات ويژه اطفال و نوجوانان تهيه شد. با توجه به محوريت برنامه "ارتقاي كيفي آموزش قضات اطفال" در سياست‌هاي رئيس قوه قضاييه پس از انجام رايزني‌ها و بررسي‌هاي لازم، بسته‌هاي آموزشي شامل مباحث قضات داخلي و بين‌المللي آماده شد. در كنار اين اقدامات آراي منتخب قضات ويژه اطفال و نظرات فقهي مربوط به جرايم و مجازات‌هاي كودكان و نوجوانان نيز توسط اين اداره جمع‌آوري شده است. همچنين با همكاري رؤساي كل دادگستري‌ استان‌هاي تهران، مازندران، همدان، خراسان رضوي، فارس، خوزستان و زنجان در سال‌هاي 1385 و 1386 موفق به برگزاري 7 نشست علمي ‌با حضور بيش از 200 قاضي ويژه اطفال و نوجوانان شديم.

    ايجاد و تقويت بسترهاي علمي ‌و اجرايي در جهت دستيابي به دكترين توسعه قضايي در حوزه مجازات‌هاي جايگزين حبس ويژه اطفال و نوجوانان، راه‌اندازي شوراهاي حل اختلاف ويژه اطفال و نوجوانان با دستور مستقيم رياست قوه قضاييه، ايجاد پليس اطفال در برخي از مراكز استان‌ها و پيگيري اين امر در استان‌هاي ديگر از دستاوردهاي برگزاري اين نشست‌ها مي‌باشد.

    همچنين استفاده از نظرات روان‌شناسان و مددكاران اجتماعي قبل از اتخاذ تصميم‌هاي قضايي در محاكم و دادسراها به منظور شناسايي افرادي كه داراي اختلالات رواني و نابهنجاري‌هاي رفتاري مي‌باشند و تفكيك بيماران رواني از مجرمان به منظور جلوگيري از تضييع حقوق آنها، تشكيل كميته اجرايي ويژه حمايت از حقوق اطفال براي بررسي تخصصي موضوعات مربوط به محاكم اطفال و رفع نارسايي‌ها، ابهام‌ها و شبهه‌هاي قضايي از ديگر نتايج به دست آمده در اين گردهمايي‌ها است.

     تبادل تجربه و اتخاذ سياست‌هاي اجرايي مناسب در روند رسيدگي به پرونده‌ها و صدور احكام متناسب باعث نزديكي هر چه بيشتر نگرش‌ها و ديدگاه‌هاي قضات اطفال و نوجوانان در امر رسيدگي به امور آنها مي‌شود. به همين دليل اين اداره در زمينه برگزاري سالانه حداقل 2 نوبت جلسه مشترك علمي‌ با حضور قضات اطفال و استادان و صاحب‌نظران مراكز علمي و پژوهشي به منظور تبادل‌نظر اهتمامي جدي داشته است تا ضمن ايجاد ارتباط و تعامل نزديك بين قضات ويژه اطفال و نوجوانان با مراكز ديگر باعث خنثي شدن هر چه بيشتر توطئه‌هاي بين‌المللي درخصوص جمهوري اسلامي ‌ايران در حوزه زنان و كودكان شود.

    يكي از برنامه‌هاي اصلي اين تشكيلات ارتقاي كيفي سطح آموزش قضات اطفال در ابعاد مختلف بوده است. ازاين‌رو بسته‌هاي آموزشي حاوي مفاد كنوانسيون‌هاي بين‌المللي، آيين دادرسي بين‌المللي، نظرات فقهي مربوط به جرايم و مجازات اطفال و نوجوانان و كتاب‌هاي سودمند مرتبط تهيه و در 7 نشست علمي‌ـ منطقه‌اي قضات اطفال در ميان آنها توزيع شده است. همچنين ضمن برگزاري كارگروه‌هاي آموزشي و ايراد سخنراني در جلسات مباحثه با استادان و صاحب‌نظران فقهي، روان‌شناختي و حقوقي، مسائل مختلف از ديدگاه علمي ‌و تجربي مطرح و مورد بررسي قرار مي‌گيرد. علاوه بر اين با توجه به اهميت توجه به مسائل روان‌شناختي كودكان و نوجوانان، طرح الزامي ‌نمودن دوره روان‌شناسي براي قضات اطفال آماده و ارائه شد كه با موافقت مسئولان قضايي برنامه‌هاي اين دوره با كسب نظرات استادان حوزه روان‌شناسي معاونت آموزش قوه قضاييه آماده برگزاري است.

همچنين ما اقدام به انجام نظرخواهي از مجموعه قضات اطفال درخصوص روند فعلي دادرسي مربوط به اطفال و نوجوانان كرديم كه نتايج آن حاكي از آمادگي و علاقه‌مندي اكثريت قضات به استفاده از دستاوردهاي علمي، حقوقي و روان‌شناختي داخلي و بين‌المللي در محاكم اطفال بود.

        با توجه به موضوع ارتقاي كيفي آموزش قضات اطفال مندرج در بخشنامه رييس قوه قضاييه ضرورت داشت در سراسر كشور قضاتي كه به دعاوي مربوط به كودكان و نوجوانان رسيدگي مي‌كنند، شناسايي شوند. در همين راستا و با همكاري رؤساي كل دادگستري‌هاي سراسر كشور پرسش‌نامه‌هايي براي اين قضات ارسال شد و مشخصات مربوط به نشاني،‌ تحصيلات و سوابق آنها جمع‌آوري گرديد و بدين ترتيب، تا پايان سال 1385 درمجموع‌ مشخصات 276 قاضي اطفال در سراسر كشور گردآوري شد.

             يكي ديگر از كارهاي انجام شده از سوي اداره حمايت از حقوق زنان و كودكان، ارائه مشاوره، معاضدت قضايي و رهنمودهاي لازم به مراجعان، به‌ويژه ارائه خدمات مشاوره به زوجين در حال طلاق و داراي اختلاف خانوادگي و تلاش درجهت اصلاح ذات‌البين است. در اين زمينه مي‌توان به اقدام قابل توجه دفتر استان كرمانشاه در ايجاد صلح و سازش بين زوجين مراجعه‌كننده براي طلاق به ميزان حدود 60 درصد در سال 1386 اشاره كرد. معرفي مراجعان به مركز مشاوران حقوقي و ارائه معرفي‌نامه به مراجع ذي‌صلاح قضايي جهت مساعدت از ديگر اقدامات اين اداره و دفاتر استاني مي‌باشد.

علاوه بر موارد گفته شده، برقراري تماس و ارتباط با انجمن‌هاي حمايت از حقوق كودكان و دريافت گزارش‌هاي موردي آنان براي رسيدگي و پيگيري، تهيه گزارش براي اطلاع مسئولان قضايي از موارد كودك‌آزاري و پيگيري و مجازات مجرمان از ديگر فعاليت‌هاي اين حوزه طي 5 سال گذشته بوده است كه توانسته پاسخگوي ده‌ها هزار مراجعه‌كننده باشد. پيگيري اداري- قضايي و رسيدگي به شكواييه‌ها و عريضه‌هاي مربوط به زنان و كودكان و نيز پيگيري پرونده‌هاي ارسالي از شهرستان‌ها جزو كارهاي انجام شده توسط اين اداره مي‌باشد.

       علاوه بر ارائه گزارش، برگزاري جلسات و همايش‌ها يكي از محوري‌ترين اقداماتي  است كه در رأس فعاليت‌هاي اداره حمايت از حقوق زنان و كودكان درجهت اطلاع‌رساني قرار دارد كه با هدف ارائه ديدگاه‌ها و استفاده از ظرفيت‌هاي موجود در حل مشكلات حقوقي مرتبط با زنان و كودكان و براي بهره‌گيري از پيشنهادها و راهكارهاي مؤثر در رابطه با دستگاه قضايي و بررسي تنگناهاي حقوقي و قضايي برگزار مي‌شود.

در اين جلسات و همايش‌ها زمينه‌هاي تعامل و همكاري فكري و اجرايي درخصوص رفع مشكلات حقوقي و قضايي زنان و كودكان مورد بررسي قرار مي‌گيرد و سامان‌دهي و بهينه‌سازي فعاليت‌هاي مربوط به حقوق زنان و كودكان در دستگاه قضايي و سازمان‌هاي تابعه و همچنين بررسي وضعيت و ارتقاي جايگاه حقوق زنان در كشور مورد توجه مي‌باشد. از جمله فعاليت‌ها و اقداماتي كه حاصل برگزاري همين جلسات است، تشكيل شوراي هماهنگي سازمان‌هاي حامي‌ حقوق كودك مي‌باشد.

        برگزاري نشست‌هاي علمي‌ـ منطقه‌اي قضات ويژه اطفال و نوجوانان دادگستري‌هاي سراسر كشور، برگزاري نشست سراسري مسئولان دفاتر حمايت از حقوق زنان و كودكان دادگستري‌هاي سراسر كشور، برگزاري نشست "بررسي مسائل اجتماعي زنان" با حضور رؤساي اداره‌هاي دولتي و غيردولتي در امور زنان و برخي مراكز مرتبط، برگزاري جلساتي با حضور معاونان سازمان نظام روان‌شناسي و مسئولان قضايي درخصوص همكاري‌ و تعامل اين سازمان با قوه قضاييه و شركت در جلسات شوراي اجتماعي وزارت كشور، سازمان بهزيستي، شوراي فرهنگي- اجتماعي زنان و سازمان‌هاي غيردولتي حامي‌حقوق زنان و كودكان از ديگر فعاليت‌هاي اين اداره در راستاي انعكاس نتايج بازديدها، تحقيقات و مشكلات زنان و كودكان نيازمند حمايت است.

جلسات مشتركي با مسئولان سازمان بهزيستي در راستاي احيا و اجراي تفاهم‌نامه منعقد شده بين معاونت اجتماعي قوه قضاييه (سابق) و سازمان بهزيستي برگزار شده است. از جمله اهداف اين تفاهم‌نامه  اصلاح قانون حمايت از كودكان بدون سرپرست، فرزندخواندگي و نيز نحوه الزام والديني است كه باوجود داشتن توانايي براي نگهداري از فرزندان خود، آنها را در بهزيستي رها كرده‌اند. همچنين تفاهم‌نامه‌اي نيز در زمينه همكاري دفتر امور آسيب‌ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي و اداره كل فرهنگي اجتماعي قوه قضاييه براي بهره‌گيري از نيروي كارشناسي اين دفاتر در امور ارجاعي دفاتر حمايت از حقوق زنان و كودكان سراسر كشور منعقد شده است. 

با توجه به ضرورت‌ بهره‌گيري از نيروهاي كارشناس و متخصص در حل مشكلات زنان و كودكان مراجعه‌كننده به دفاتر حمايت از حقوق زنان و كودكان سراسر كشور، در اوايل سال 1386 طي نشست‌هايي كه با حضور مديركل دفتر امور آسيب‌ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي برگزار شد، توافقاتي در زمينه همكاري كارشناسي مراكز بهزيستي و دفاتر حمايت از حقوق زنان و كودكان مطابق مفاد تفاهم‌نامه مذكور حاصل شد.

          در راستاي اجراي تفاهم‌نامه همكاري في‌مابين اداره كل اجتماعي و فرهنگي قوه قضاييه به عنوان نماينده قوه قضاييه و دفتر امور آسيب‌ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي به عنوان نماينده اين سازمان، مقرر شد تمامي مراكز اين دفتر در سراسر كشور (شامل مراكز مداخله در بحران، اورژانس اجتماعي، مراكز بازپروري زنان آسيب‌ديده اجتماعي، مراكز نگهداري كودكان خياباني و ...) به صورت مستمر و مؤثر با دفاتر حمايت از حقوق زنان و كودكان دادگستري‌هاي سراسر كشور در مواردي همكاري و تعامل داشته باشند. اين تعامل مواردي همچون پذيرش و ارائه خدمات تخصصي به زوجين داراي اختلاف خانوادگي، پذيرش و ارائه خدمات تخصصي در رابطه با موارد كودك‌آزاري، ارائه خدمات تخصصي مددكاري اجتماعي به دختران و زنان در معرض آسيب‌ اجتماعي و دختران و زنان آسيب‌ديده اجتماعي، ارائه خدمات تخصصي به افراد داراي اختلال هويت جنسي (T.S) كه از طرف دفاتر معرفي مي‌شوند، استقرار كارشناسان بهزيستي (مددكار و روان‌شناس) در دفاتر حمايت از حقوق زنان و كودكان هر استان در صورت لزوم، استفاده از كارشناسان سازمان بهزيستي در شوراهاي حل اختلاف دعاوي خانوادگي در مراكز استان‌ها با مديريت سازمان بهزيستي، استقرار تيم تخصصي مراكز مداخله در خانواده به منظور كاهش طلاق و نظارت و هماهنگي دفاتر حمايت از حقوق زنان و كودكان استان‌ها و حضور در جلسات درون‌ و برون‌سازماني را شامل مي‌شود.

        روند رو به رشد موارد كودك‌آزاري و كودكان خياباني كه هر از چندگاهي بخشي از آنها توسط مطبوعات منعكس مي‌شود ، ازاين‌رو اداره حمايت از حقوق زنان و كودكان قوه قضاييه تصميم گرفت با هدف بنيان نهادن يك متولي خاص و سياست‌گذاري واحد در اين زمينه، شورايي را تحت عنوان "شوراي هماهنگي سازمان‌هاي حامي‌ حقوق كودك" با حضور نمايندگان قواي سه‌گانه و نمايندگان سازمان‌هاي دولتي و غير دولتي مرتبط با حقوق كودك سامان‌دهي كند.

اعضاي اين شورا تركيبي از نمايندگان قواي سه‌گانه و نيز برخي نمايندگان NGO‌ها
مي‌باشند. در اين شورا از سوي قوه قضاييه نمايندگاني از اداره كل اجتماعي- فرهنگي قوه قضاييه (اداره حمايت از حقوق زنان و كودكان)، سازمان زندان‌ها و اقدامات تأميني و تربيتي (كانون اصلاح و تربيت) و سازمان پزشكي قانوني شركت دارند. نمايندگان قوه مجريه نيز شامل نهاد رياست جمهوري (مركز امور زنان و خانواده)، وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزيستي، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، شهرداري (معاونت فرهنگي و اجتماعي)، نيروي انتظامي‌(معاونت اجتماعي و ارشاد)، وزارت كشور (دفتر اتباع بيگانه)، وزارت كار و وزارت رفاه هستند. از قوه مقننه هم مركز تحقيقات و پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي ‌و نمايندگاني از سازمان‌هاي غير دولتي- به فراخور بحث و بنا به پيشنهاد اعضاي جلسه به عنوان عضو ميهمان – در اين شورا شركت خواهند كرد.

شناسايي سازمان‌ها و نهادهاي مرتبط با حقوق كودك كه وظيفه قانوني در راستاي حفظ حقوق كودك دارند، اطلاع‌رساني درست و تبليغات صحيح با كمك رسانه‌ها كه موجب تغيير نگرش و تغيير رفتار خواهد شد، حضور ثابت نمايندگان سازمان‌هاي متولي در اين شورا، تشكيل بانك اطلاعاتي براي جمع‌آوري سوابق مرتبط با حقوق كودك در كشور، تعريف مبناي قانوني فعاليت شورا (پيمان‌نامه‌هاي بين‌المللي يا قوانين داخلي)، ايجاد مديريت منسجم و شفاف و آگاه به منظور جلوگيري از ناهماهنگي‌هاي موجود و اين كه متولي حقوق كودك بايد قدرت قضايي بوده و توانايي بازخواست داشته باشد، از مهم‌ترين مباحثي است كه توسط مسئولان در اين شورا پيشنهاد داده مي‌شود. باوجود اهميت و ضرورت ملموس فعاليت چنين نهادي در كشور متأسفانه به دلايل مختلف ادامه جلسات شورا مدت‌هاست متوقف مانده است و با پشتيباني مسئولان دستگاه‌هاي ذي‌ربط ادامه فعاليت شورا مي‌تواند جريان حمايت از حقوق كودك در كشور را انسجام و سرعت ببخشد.

           با عنايت به اهميت حضور مؤثر در مجامع بين‌المللي و انعكاس اقدامات ارزنده نظام مقدس جمهوري اسلامي ‌ايران،‌ در سال گذشته مجموعه‌اي خلاصه شده از اقدامات حمايتي دستگاه قضايي از كودكان و زنان با همكاري دفتر امور بين‌الملل‌ تهيه شد و در اختيار وزارت امور خارجه قرار گرفت تا پس از ترجمه انعكاس بين‌المللي داشته باشد. در سال جاري نيز به درخواست دفتر امور بين‌الملل قوه قضاييه مجموعه‌اي مشتمل بر فعاليت‌هاي اداره حمايت از حقوق زنان و كودكان قوه قضاييه به منظور ارائه در مجموعه گزارش ادواري حقوق بشر در سازمان ملل تهيه شده است تا ضمن پاسخگويي قاطع به اتهام‌هاي وارد شده، بخشي از اقدامات حق‌طلبانه دستگاه قضايي كشور در دفاع از محرومان و ستمديدگان، به‌ويژه زنان و كودكان را در سطح جهاني به تصوير بكشد.

در همين رابطه در كارگاه آموزشي حقوق كودك كه با حضور مسئولان دفتر يونيسف در ايران برگزار شده بود، گزارشي شفاهي درخصوص فعاليت‌هاي انجام شده ارائه گرديد.     

    شايان ذكر است به منظور انعكاس اقدامات تشكيلات حمايت از زنان و كودكان قوه‌قضائيه با همكاري مجموعه كارشناسان اين اداره برنامه هاي متنوع و تخصصي جهت شركت در نمايشگاه دستاوردهاي سي ساله قوه قضائيه در قالب معرفي كتاب،‌ تهيه چندين بروشور، نمايش فيلم، خدمات مشاوره اي و ارسال پيام كوتاه تدارك ديده شده است.

                   

 

اقدامات دفاتر استاني حمايت از حقوق زنان و كودكان

 

 

           دفاتر حمايت از حقوق زنان و كودكان دادگستري هاي سراسر كشور در رسيدگي به پرونده هاي مربوط به اختلافات زوجين و حل و فصل آن ها بسيار موثر عمل كرده اند .

        مراجعين به دفاتر حسب تقاضاي خود ( مطالبه مهريه ، مطالبه نفقه زوجه ، مطالبه جهيزيه ، تقاضاي طلاق ، ازدواج مجدد زوج و عسروحرج زوجه ) مورد مشاوره و راهنمايي لازم قرار مي گيرند و با توجه  به در خواست مراجعه كننده ، مدير دفتر و كارشناسان اقدام به تنظيم دادخواست و لايحه مي كنند .

          در مواردي كه مراجعه كننده به دليل عدم تمكن مالي توانايي استفاده از وكيل را ندارد ، مدير دفتر وي را به وكيل معاضدتي معرفي و بنا به ضرورت او را به يكي از ارگانهاي مربوطه (كميته امداد ، بهزيستي ، پزشكي قانوني و هلال احمر) هم معرفي مي كند .

         بخش ديگري از فعاليت دفاتر ، پيگيري پرونده هايي با محوريت اطفال از جمله            ( حضانت ، نفقه فرزند ، تعيين نسب ، صدور شناسنامه و صدور حكم رشد ) مي باشد ، قابل توجه است كه تا پايان سال1387 بيش از صد وشصت هزار پذيرش ( در طي چهار سال ) و انجام امور مراجعين صورت گرفته است .

        در بخش فعاليتهاي اجرايي ، دفاتر بطور مستمر ضمن بازديد از مراكز قضايي ( بند نسوان و كانون اصلاح و تربيت ) درخواستهاي مددجويان را مبني بر : درخواست ملاقات ، اخذ مرخصي ، جلب رضايت شاكي و تقاضاي عفو پيگيري مي كنند . اين بازديدها شامل مراكز حمايتي ( مهدهاي كودك- مراكز نگهداري كودكان بي سرپرست و بد سرپرستي كه از خانواده هايشان سلب حضانت شده- شيرخوارگاه ها و خانه هاي سالمندان ) هم مي شود . لازم به ذكر است در اين بازديدها حسب مورد برخي مقامات استاني ، روانشناس ، وكيل و مددكار ، مدير دفتر را همراهي مي كنند .

 

 علاوه بر موارد فوق ، فعاليتهاي مشترك ديگري توسط دفاتر صورت گرفته كه در ذيل به اختصار عنوان شده است :

1. ايجاد نمايندگي در شهرستان هاي هر استان وبازديدهاي مستمر از آنها توسط مدير دفتر مركز استان (تا كنون 60 نمايندگي داير شده و فعال مي باشد) .

2. انعكاس رسانه اي اقدامات دفاتر (بصورت مصاحبه با راديو و تلويزيون) توسط مديران دفاتر

3. تهيه و تنظيم بروشورهاي آموزشي با عناوين (زنان- كودكان وخانواده) و توزيع آنها در دادگاه ها و سطح شهر

4. پيگيري مشكلات كودكان بي سرپرست و بد سرپرست در خصوص معرفي آنان به آموزش و پرورش به منظور ادامه تحصيل

5. تلاش جهت اخذ شناسنامه براي كودكان فاقد شناسنامه

6. ارتباط با خانواده هاي زندانيان و جلب حمايتهاي مالي (دولتي و غير دولتي) براي ايشان ، همچنين همكاري نزديك باانجمن حمايت از زندانيان و ستاد ديه

7. اعلام جرم كودك‌آزاري به دادسرا

8. تشكيل كلاس نهضت سوادآموزي در بند نسوان

9. برگزاري سمينار دادرسي ويژه نوجوانان

10. تشكيل كارگاه‌هاي آموزشي حقوق زنان و كودكان به خانواده‌ها در شهرستانهاي استان

11. هماهنگي در اعزام زنان و كودكان در معرض آسيب مجدد پس از خروج از زندان به سازمان بهزيستي

12. مشاركت در طرح جداسازي دانش‌آموزان بد سرپرست از خانواده و تحويل آنها به كميته امداد يا بهزيستي

13. تأسيس اولين واحد مددكاري در محل دادگستري استان اصفهان براي انجام مشاوره و مددكاري اطفال و تلاش براي سپردن موقت حضانت كودكان آزار ديده و بد سرپرست به بهزيستي در موارد كودك‌آزاري

 14. عملي كردن طرح حضور قضات در مدارس

15. مشاركت در افتتاح خط 123 اورژانس اجتماعي سازمان بهزيستي

16. بررسي وضعيت دانش‌آموزان دختر مستقر در مراكز شبانه‌روزي

17. فعاليت در جهت اصلاح وضعيت روحي و رواني و اخلاقي مددجويان

18. تشكيل شوراي حل اختلاف مربوط به دعاوي خانوادگي در محل سازمان بهزيستي

19. برگزاري نشستهاي حقوقي با ساير سازمانها

20. ارتباط با انجمن‌هاي فعال غيردولتي

21. اعزام مشاوران حقوقي به دبيرستانها و سخنراني آموزشي

22. اقدام جهت راه‌اندازي شوراي حل اختلاف كودكان با كمك بهزيستي

23. معرفي زنان بي سرپرست ، خودسرپرست و بدسرپرست به شهرداري جهت اشتغال به كار

24. هماهنگي با بهزيستي و تسريع در روند تحويل اين اطفال به خانواده‌هاي متقاضي فرزند خواندگي

25. پيگيري گزارش‌هاي دريافتي از موارد كودك‌آزاري و معرفي كودكان بزه‌ديده به پزشكي‌قانوني و در مواردي سلب حضانت كودك از سرپرست

26. بررسي مشكلات زنان ايراني كه با اتباع بيگانه ازدواج نموده اند با همكاري اداره امور اتباع بيگانه

27. تلاش مفيد در جمع آوري كمكهاي چشمگير خيرين در پرداخت ديه زندانيان

28. تعامل با دادگاه‌هاي اطفال جهت صدور احكام مناسب و جايگزين حبس

29. برگزاري جلسات مستمر با قضات اطفال

30. اختصاص شعبه ويژه در برخي دادگستري ها جهت صدور احكام فرزندخواندگي و هماهنگي جهت صدور احكام اهداي جنين و سقط درماني

31. بازديد‌هاي مستمر از مراكز شبانه‌روزي بهزيستي مربوط به زنان

32. معرفي دختران فراري به مركز خانه سلامت

33. هماهنگي با خانواه‌هاي محكومين جهت همكاري و مساعدت درخصوص پرداخت جزاي نقدي

34. راه اندازی کلانتری ویژه اطفال در يكي از استان ها

35. اجراي طرح سوادآموزي و ايجاد مهارت‌آموزي بانوان

36. تشكيل بانك اطلاعات اطفال و كودكان بزهكار در برخي استان ها

37. پيگيري جهت ايجاد وحدت رويه در رابطه با اجراي احكام در خصوص پرونده هاي مربوط به زنان و كودكان

 

مجموع فراواني مراجعات به دفاتر استاني حمايت از حقوق زنان و كودكان دادگستريهاي سراسر كشور در طول سالهاي  1387-1384

 

رديف

استان

فراواني

1

آذربايجان شرقي

356

2

آذربايجان غربي

9143

3

اردبيل

7922

4

اصفهان

9509

5

ايلام

214

6

بوشهر

6340

7

شهرستانهاي استان تهران

1243

8

چهارمحال و بختياري

2654

9

خراسان جنوبي

1873

10

خراسان رضوي

2005

11

خراسان شمالي

5649

12

خوزستان

16898

13

زنجان

3994

14

سمنان

895

15

سيستان و بلوچستان

30401

16

فارس

1931

17

قزوين

5855

18

قم

16691

19

كردستان

1710

20

كرمان

4051

21

كرمانشاه

8399

22

كهگيلويه و بويراحمد

7270

23

گلستان

3932

24

گيلان

592

25

لرستان

119

26

مازندران

8605

27

مركزي

جديدالتاسيس

28

هرمزگان

2255

29

همدان

2486

30

يزد

1588

 

مجموع

164580

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

آخرین ارسالهای کاربران